پاکسازی صورت به مجموعه فعالیت هایی گفته میشود که در آنها تلاش میشود سلول های مرده پوست از بین رفته و آلودگی های انباشته شده در منافذ آن تخلیه شوند. با توجه به اینکه این فعالیت ها تاثیر بسزایی در شادابی پوست و همچنین جلوگیری از پیری زودرس آن دارند، به همین دلیل روش های مختلف خانگی و کلینیکی و غیر کلینیکی برای آن ارائه شده اند. هر یک از این روش ها دارای مزایا و معایب و کاربردهای متفاوتی بوده و با توجه به شرایط پوست می توان گزینه مناسب را انتخاب کرد. سالن زیبایی شبنم نظیف در ادامه اطلاعات جامعی درباره پاکسازی با میله پیلینگ، بخور، میکرودرم، اسکراب و پیله ابریشم و روش های مناسب برای پوست های خشک و چرب و جوش دار را معرفی می کند.

آنچه خواهید خواند:

پاکسازی صورت چیست؟

پاکسازی صورت-shabnamnazif.com

پوست انسان از چندین لایه تشکیل شده است که هر لایه آن شامل سلول های متعددی میباشد. ساختار بدن به گونه ای طراحی شده است که لایه بیرونی به نام سلول های شاخی روی پوست قرار گرفته و از آن در برابر نور و عوامل محیطی تا حد زیادی محافظت می کند. این سلول ها پس از محافظت از پوست به صورت خودکار هر 30 روز یک بار به سلول مرده تبدیل شده و باید از روی بدن به شیوه های مختلف جدا شوند. علاوه براین، منافذ پوست به مرور به دلیل تماس با مواد آرایشی و همچنین آلودگی هوا با لایه هایی از چربی و آلاینده ها مسدود میشوند. به همین دلیل پوست تغییر رنگ داده و لکه هایی روی آن ایجاد میشود و آبرسانی نیز به سختی برای آن انجام میشود. پاکسازی صورت به فعالیت هایی گفته میشود که سلول های مرده و چربی را از بین برده و منجر به آبرسانی بهتر میشوند. به عبارت دیگر، در هر یک از روش های

پاک سازی صورت سه هدف مهم وجود دارد و به ترتیب مراحل آنها شامل اگزفولیشن (exfoliation) یا حذف سلول های مرده، از بین بردن چربی و آبرسانی میشوند. روش هایی که برای پاکسازی صورت استفاده میشوند با توجه به نوع مواد و دستگاه های آنها به سه گروه خانگی، کلینیکی و غیر کلینیکی تقسیم بندی خواهند شد.

پاکسازی صورت چیست؟

پاکسازی عمیق صورت یک نوع کلاسیک از صورت است که معمولاً شامل پاکسازی، بخار، ماساژ صورت، ماسک صورت، سرم و مرطوب کننده است. برخی از درمانگران استخراج، از بین بردن جوش های سر سیاه و سر سفید را انجام می دهند. اگر پوست شما فاقد رطوبت بوده و مستعد جوش زدن است، پاکسازی عمیق صورت انتخاب خوبی است.

پاکسازی پوست چرب و جوش دار

برای پاکسازی پوست چرب و جوش دار شستشو با آب ولرم اهمیت بسیار زیادی دارد. با توجه به اینکه پوست چربی زیادی دارد، تا دو مرتبه در روز باید پوست با مواد شوینده مناسب شستشو داده شود. دقت داشته باشید که پوست های چرب و جوش دار در صورت اسکراب و لایه برداری ملتهب میشوند به همین دلیل بهتر است با دستگاه و زیر نظر پزشک این کار انجام شود. علاوه براین، بهتر است با نوک انگشتان و به آرامی پوست را ماساژ داده و لایه های چربی و سلول های مرده جدا شده و از بین بروند.

پاکسازی صورت-shabnamnazif.com

برای مطالعه بیشتر درمورد آموزش فیشیال صورت با مدرک فنی حرفه ای
میتوانید:
مراحل پاکسازی پوست

با توجه به مواردی که در طول متن اشاره شد، در حالت کلی مراحل پاکسازی پوست صورت عبارتند از:

 • ابتدا پوست شستشو داده شود و سلول های مرده را از روی صورت به طور کامل حذف کنید.
 • آلودگی ها و لایه های چربی انباشته شده در منافذ پوست به طور کامل پاکسازی شوند.
 • به شیوه های مختلف از جمله ماسک و سرم آبرسانی انجام میشود.

پاکسازی صورت با دستگاه بخور و اسکراب

از بهترین روش های پاکسازی صورت در منزل می توان به استفاده از دستگاه بخور اشاره نمود. تماس پوست صورت با بخار آب به شدت در جوان سازی و شادابی آن موثر بوده و آبرسانی را به بهترین شکل انجام می دهد. برای پاکسازی صورت با بخور لازم است مراحل زیر را طی کنید:

پاکسازی صورت-shabnamnazif.com
 • برای حذف چربی‌ها و مواد آرایشی ابتدا صورت را بشویید.
 • به منظور از بین بردن سلول های مرده و اگزفولیشن از اسکراب استفاده کنید. دقت کنید که اسکراب نباید با فشار روی پوست ماساژ داده شود و بهتر است از لایه بردارهایی از قبیل قهوه برای این منظور استفاده کنید.
 • درون دستگاه بخور از داروهای گیاهی مناسب برای پوست از قبیل بابونه قرار دهید و آن را روشن کنید.
 • قبل از بالا رفتن دمای آب درون دستگاه بخور، صورت را روی آن بگیرید و پس از 7 دقیقه دستگاه را خاموش کنید.
 • از ماسک های مختلف از قبیل خاک رس در این مرحله استفاده کنید تا اثر فوق العاده ای از آنها دریافت کنید. علاوه براین می توانید از سرم پوست نیز در این مرحله استفاده کنید که کمک زیادی به شادابی و سلامت پوست صورت می کند.
 • در نهایت یک لایه کرم مرطوب کننده و آبرسان روی پوستتان قرار دهید.

نکته بسیار مهم در استفاده از بخور و اسکراب برای پاکسازی صورت این است که، به هیچ عنوان دمای بخار نباید بیش از اندازه بالا باشد. چون دمای زیاد منجر به التهاب پوست و آسیب به سلول های آن میشود.

پاکسازی صورت با روش های خانگی

پاکسازی صورت کاری تخصصی است و باید حتما زیر نظر فردی با تجربه و با مهارت انجام شود. نکته مهمی که وجود دارد این است که روش های پاکسازی و کرم و سرم های تقویت کننده و ماسک هایی که استفاده می شود باید متناسب با نوع پوست انجام شود تا بهترین نتیجه حاصل شود. در صورت انتخاب روش اشتباه می تواند به پوست آسیب برساند. با این حال بعضی از افراد تمایل دارند روتین پاکسازی صورت را در منزل انجام دهند. روش های زیادی برای پاکسازی وجود دارد. ابتدا جنس پوست خود را بشناسید و بررسی کنید که کدام روش و استفاده از کدام مواد برای شما مناسب تر است. از هر کدام از روش های پاکسازی صورت استفاده کنید لازم است نکاتی را رعایت کنید. تمیز کردن دست ها و صورت قبل از پاکسازی ضروری است. بعد از استفاده از ماسک های پاکسازی صورت، هیچگاه از آب داغ برای شستشوی صورت استفاده نکنید. برای خشک کردن پوست از یک حوله نرم با ضربه آرام استفاده کنید. در انتخاب کرمی که برای رطوبت رسانی بعد از پاکسازی استفاده می کنید دقت کنید که متناسب با نوع پوستتان باشد. استفاده بیش از حد از ماسک های لایه بردار به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

به طور کلی پاکسازی صورت شامل چندین مرحله است. همانطور که اشاره کردیم در ابتدا لازم است دست ها و صورت را به طور کامل از آلودگی ها پاک کنید. برای این کار بهتر است از پاک کننده های روغنی استفاده کنید و سپس با ژل مخصوص شستشو دهید. لایه برداری یکی از مراحل اصلی در پاکسازی صورت است. مواد خانگی و طبیعی بسیاری برای لایه برداری در منزل وجود دارد. توصیه می شود از اسکراب های ملایم استفاده کنید و به آرامی با حالت دورانی شروع به مالیدن کنید. این کار نباید مدت زیادی طول بکشد، یک دقیقه برای آن کافی است. بعد از تمیز کردن و لایه برداری در روتین پاکسازی صورت نوبت به ماساژ صورت می رسد. ماساژ بسیار اهمیت دارد و باعث افزایش خون رسانی و با طراوت شدن پوست شده و در دراز مدت موجب سفت شدن و درخشان تر شدن پوست می شود. بعد از اقداماتی که ذکر شد بهتر است منافذ پوست را به طور کامل تمیز کنید. بخور گرم بسیار مفید و 

پاکسازی صورت-shabnamnazif.com

اثرگذار خواهد بود و باعث می شود مواد مقوی و مرطوب کننده به خوبی جذب پوست شوند. بعد از اقدامات پاکسازی نوبت به تقویت و تغذیه پوست می رسد. ماسک پاکسازی صورت باز هم به از بین بردن آلودگی های روی پوست کمک می کند و با استفاده از مواد مغذی پوست را تقویت می کند که موجب می شود درخشان تر و با طراوت تر باشد. در صورتی که تمایل داشته باشید می توانید با استفاده از یک تونر به بسته شدن منافذ کمک کنید که موجب می شود پوست از آلودگی ها دور بماند. در نهایت نیاز است تا با استفاده از یک مرطوب کننده قوی کار پاکسازی پوست را به پایان برسانید. مراحل لایه برداری و پاکسازی باعث خشکی می شود و رطوبت رسانی از الزامات آن است.

فواید پاکسازی صورت

پاکسازی صورت یکی از روش های مراقبت از پوست است که اگر با نتایج فوق العاده آن آشنا شوید حتما آن در روتین مراقبتی خود قرار می دهید. داشتن پوست لطیف و صاف احساسی وصف نشدنی را برای ما به همراه دارد. البته تنها فایده پاکسازی نیست و در ادامه بیشتر با نتایج فوق العاده آن آشنا خواهید شد. در روند پاکسازی صورت، ماساژ صورت انجام می شود که اثرات جالبی به همراه دارد. طبق تحقیقات انجام شده ماساژ باعث کاهش استرس می شود. ماساژ علاوه بر کاهش اضطراب باعث افزایش خونرسانی شده که به جوانسازی پوست و شادابی آن کمک می کند. همانطور که از کلمه پاکسازی متوجه می شوید، باعث می شود پوستی کاملا تمیز داشته باشید. البته نتایج پاکسازی پوست توسط متخصص بهتر از انجام توسط خودتان در منزل است.

پاکسازی صورت-shabnamnazif.com

 با افزایش شادابی و لطافت پوست، روند پیری پوست را به تعویق بیاندازید. ماساژ پوست و از بین بردن آلودگی های پوست باعث تقویت و تحریک کلاژن سازی شده که در جوان سازی پوست بسیار موثر است. با افزایش سن پوست به مراقبت بیشتری احتیاج دارد که با پاکسازی منظم و ماساژ و از بین بردن آلودگی ها می تواند شادابی و لطفات پوست را به آن برگردانید و با افزایش کلاژن سازی از پیری پوست زودرس جلوگیری کنید. یکی دیگر از فواید پاکسازی صورت، سم زدایی و رفع تمام آلودگی هاست. پوست در طول روز در معرض آلودگی های مختلفی است که با این روش می توانید تمامی مواد زائد روی پوست را از بین ببرید. انجام پاکسازی صورت نیاز به دقت و تجربه و تخصص دارد. در صورتی که توسط افراد غیرحرفه ای انجام شود ممکن است موجب آسیب بیشتر به پوست شود.افرادی که جوش های سرسفید یا سرسیاه دارند می تواند با انجام پاکسازی صورت آن ها را از بین ببرند.

یکی از فواید بسیار با اهمیت پاکسازی صورت تخلیه جوش ها و رفع ضایعات زیرپوستی است. برای از بین بردن جوش ها از ابزار مخصوصی استفاده می شود تا بدون آسیب رساندن به پوست از بین بروند. منافذی که در اثر آلودگی بسته می شوند در حین پاکسازی صورت توسط بخور مرطوب باز می شود که باعث از بین رفتن آکنه و سلول های مرده پوست می شود. لایه برداری و سفت شدن پوست از دیگر فواید پاکسازی صورت است که بسیار با اهمیت هستند. پف زیر چشم و تیرگی آن نیز در اثر این روتین مراقبتی پوست از بین می روند. استفاده از ماسک های تقویت کننده در ایجاد پوست لطیف و درخشان بسیار موثر است.

پاکسازی صورت با میکرودرم

از دیگر روش های کلینیکی می توان به پاکسازی صورت با میکرودرم ابریژن اشاره نمود. این روش تا حد زیادی از پیری پوست جلوگیری نموده و لایه برداری را بدون درد و فشار و عوارض جانبی انجام می‌دهد. برای جوان سازی پوست ابتدا کریستال های بسیار ریز روی پوست قرار گرفته و با ابزار کوچک دستی لایه برداری انجام میشود. با توجه به نوع پوست و شرایط آن مدت زمان انجام این کار و همچنین تعداد جلسات آن متفاوت است.

به طور معمول برای پاکسازی صورت با میکرودرم حدود 30 تا 40 دقیقه زمان باید در نظر گرفت و در چندین جلسه باید لایه برداری به طور کامل انجام شود. این روش نه تنها برای پوست صورت، بلکه در قسمت گردن نیز کاربرد دارد.

پاکسازی صورت-shabnamnazif.com

برای مطالعه بیشتر درمورد آموزش آرایش صورت میتوانید:قیمت پاکسازی صورت

قیمت پاکسازی پوست تا حد زیادی به روش انجام آن بستگی دارد. در حالت کلی روش هایی که در کلینیک ها با دستگاه انجام میشوند گران تر از خدمات سالن های زیبایی می باشند. همچنین لازم به ذکر است، مواد آبرسان و ماسک ها و برند تولید آنها نیز می تواند بر قیمت نهایی این خدمات تاثیر زیادی داشته باشد. جهت پاکسازی پوست و ماساژ و جوانسازی صورت می توانید از خدمات سالن زیبایی شبنم نظیف استفاده کنید. تمام مراحل پاکسازی صورت در این مجموعه زیر نظر افراد متخصص در این حوزه انجام شده و دارای بالاترین سطح کیفیت می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت مراجعه می توانید از راه های ارتباطی در پایین صفحه استفاده کنید.

پاکسازی صورت با لیزر

علاوه بر روش های خانگی برای حفظ سلامت و شادابی پوست، از دستگاه های مختلف از جمله لیزر نیز می توان استفاده کرد. پاکسازی صورت با لیزر از جمله روش های کلینیکی می باشد که توسط پزشک انجام شده و با لایه برداری بخش های آسیب دیده پوست را ترمیم می کند. دستگاه های لیزر مورد استفاده پاکسازی با لیزر برخی به کمک دی اکسید کربن عمل نموده و بعضی دیگر از کلاژن استفاده می کنند.

پاکسازی صورت-shabnamnazif.com

پاکسازی صورت با لیزر به خوبی می توان لک های قهوه ای و کک و مک روی پوست را از بین برده و طراوت و شادابی فوق العاده ای را در چهره تان بوجود آورد. از مهم ترین مزایای این روش ها می توان به تاثیر بسیار زیاد آن نسبت به لایه برداری در خانه اشاره کرد. از رایج ترین روش های پاکسازی صورت با لیزر می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 • پاکسازی صورت با لیزر CO2
 • پاکسازی صورت با لیزر RF
 • پاکسازی با لیزر اربیوم و حذف چین و چروک صورت

دقت داشته باشید که روش مناسب برای پاکسازی باید توسط پزشک و با توجه به نوع پوست و شرایط آن تعیین گردد. علاوه براین، پس از پاکسازی و لایه برداری حتما از کرم های ضد آفتاب باید استفاده شود، چون پوست مستعد آسیب دیدن با اشعه ماوربنفش است.

مراحل پاکسازی صورت چیست؟
پاک کننده صورت مناسب را انتخاب کنید. …
با پوست خشک و دست های تمیز شروع کنید. …
با انگشتان مرطوب ماساژ دهید، سپس بشویید. …
خوب با آب ولرم بشویید. …
پوست را با یک حوله تمیز و نرم خشک کنید. …
روش Double-Cleanse را اجرا کنید. …
تقویت کننده، تغذیه کننده و مرطوب کننده.

پاکسازی صورت با میله پیلینگ

یکی از رایج ترین مشکلاتی که برای پوست صورت به مرور و با استفاده زیاد از مواد آرایشی و تماس با هوای آلوده بوجود می آید، تشکیل جوش های سرسیاه است. علاوه براین، برخی از پوست ها به دلایل مختلف مستعد ایجاد جوش و آکنه هستند. پاکسازی صورت با میله پیلینگ از جمله روش های کاربردی برای این قبیل پوست ها می باشد که عمل تخلیه جوش با ابزاری به نام قلم کومدون انجام میشود. میله پیلینگ همان قلم کومدون است که فلزی بوده و یک سمت آن دارای حلقه و لبه دیگر آن نوک تیز می باشد. برای پاکسازی صورت با میله پیلینگ ابتدا با لبه نوک تیز روی جوش و آکنه خراش بسیار کوچکی ایجاد شده و با حلقه روی میله مواد داخل جوش تخلیه می شود. با توجه به اینکه در این روش به لایه های پوست آسیب و فشار وارد نمی شود، به همین دلیل منجر به ایجاد لک نخواهد شد. توجه داشته باشید که حتما قبل و بعد از استفاده از میله پیلینگ آن را استریل و ضد عفونی کنید.

پاکسازی صورت-shabnamnazif.com

دستگاه پاکسازی صورت

پاکسازی صورت در سالن های زیبایی با دستگاه مخصوصی توسط یک فرد متخصص انجام می شود. پوست صورت به دلیل وجود آلودگی های محیطی و همچنین اشعه های مضر به صورت روزانه به مراقبت و رسیدگی احتیاج دارد. امروزه تعداد خانم شاغل رفته رفته افرایش می یابد و دیگر زمان زیادی برای مراقبت پوست و پاکسازی صورت ندارند. دستگاه پاکسازی صورت می تواند برای این افراد بسیار کارساز باشد و علاوه بر رفع آلودگی ها از روی پوست، مشکلات پیچیده پوستی را نیز درمان کند. دستگاه های زیادی برای پاکسازی صورت در بازار موجود هستند. دستگاه اکسیژن صورت، هیدرافیشیال، هیدرودرم، میکرودرم و فیس آپ و … برای مراقبت پوست وجود دارند. هر کدام از این دستگاه ها ویژگی های خاص خود را دارد و برای هدفی خاص طراحی شده است.

پاکسازی صورت-shabnamnazif.com

 برای پوستی که به طور روزانه در معرض آلودگی و اشعه های مضر است، پاکسازی با دستگاه بسیار موثرتر و مفیتر از روش های خانگی پاکسازی است. دستگاه اکسیژن بعد از باز کردن و تمیز کردن منافذ و با اکسیژن رسانی توسط ابزار مخصوص پوست را جوان و با طراوت می کند. با استفاده از این دستکاه پاکسازی صورت، لک ها و سلول های مرده از بین رفته و پوست روشن تر می شود. دستگاه پاکسازی صورت هیدرافیشیال به از بین بردن انواع جوش و لک ها کمک می کند. استفاده از این دستگاه برای انواع پوست مناسب بوده و با مکش بسیار قوی سلول های مرده و آلودگی ها را از بین می برد. با مواد تقویتی که بعد از آن برای پوست استفاده می شود پوست روشن و آبرسانی و تمیز می شود. دستگاه پاکسازی صورت هیدرودرم بر پایه آب کار می کند. آبرسانی و تقویت پوست اثر بی نظیر استفاده از این دستگاه است. با حذف سلول های مرده و آلودگی ها پوست کاملا شفاف و صاف 

می شود. استفاده از کرم های آبرسان قوی بعد از استفاده از دستگاه خشکی پوست کاملا برطرف می شود. دستگاه پاکسازی میکرودرم تقریبا کاربردی مانند دستگاه هیدرودرم دارد و باعث کلاژن سازی می شود. مانند دیگر دستگاه ها آلودگی را از بین برده و باعث شفافیت و آبرسانی پوست می شود. یکی دیگر از دستگاه های پرطرفدار پاکسازی صورت فیس آپ است که اثر لایه برداری فوق العاده ای دارد و باعث تحریک کلاژن سازی شده و با افزایش جریان خون پوست را شفاف و با طراوت می کند. نمونه های دیگر دستگاه پاکسازی صورت وجود دارد که مانند مواردی که توضیح دادیم که کار اصلی و مشترک بین همه آن ها لایه برداری و شادابی پوست است.

پاکسازی صورت با دستگاه

همان طور که در طول متن نیز اشاره شد، برخی از روش ها برای پاکسازی صورت کلینیکی بوده و توسط پزشک و افراد دارای مجوز انجام میشود. پاکسازی صورت با دستگاه شامل روش های مختلفی از جمله لایه برداری با لیزر و میکرودرم، میکرونیدلینگ، دستگاه اکسیژن تراپی صورت، هیدرافیشیال، دستگاه فرکانس بالا (High Frequency)، دستگاه بلولایت رفع آکنه و گالوانیک اشاره نمود. به عنوان نمونه می توان به پاکسازی صورت با میکرونیدلینگ اشاره نمود که در گروه تکنیک های تهاجمی قرار گرفته است. در این روش زخم های بسیار سطحی و کوچک روی پوست ایجاد شده و باعث میشود فرآیند کلاژن سازی و خونرسانی پوست تقویت گردد. اجرای این روش نیز به مهارت و تخصص بالایی نیاز داشته و تنها توسط پزشک باید انجام شود. همچنین لازم به ذکر است، پس از انجام پاکسازی با میکرونیدلینگ لازم است روش های مختلف برای مراقبت از پوست را به کار ببرید.

پاکسازی صورت-shabnamnazif.com

پاکسازی صورت با پیله ابریشم

پاکسازی صورت-shabnamnazif.com

پیله کرم ابریشم از بهترین روش های طبیعی برای پاکسازی صورت و جوان سازی می باشد. لایه ها و الیاف کرم ابریشم منبع بسیار ارزشمندی از Sericin می باشند که در صورت تماس با پوست از پیری آن جلوگیری می کنند. برای پاکسازی صورت با پیله ابریشم ابتدا داخل آن تخلیه شده و به آرامی لایه بیرونی آن روی پوست کشیده میشود. ماساژ پوست با پیله ابریشم باعث آزادسازی Sericin می گردد. از مهم ترین ویژگی های پیله کرم ابریشم می توان به وجود بیش از 18 اسید آمینه موثر بر سلامت و جوانسازی پوست اشاره نمود.
توجه داشته باشید که برای پاکسازی پوست صورت با پیله کرم ابریشم بهتر است ابتدا حدود 7 دقیقه آنها را درون آب ولرم قرار دهید. سپس محتویات داخل پیله را تخلیه نموده و آن را به آرامی روی پوست بکشید. بعد از چند مرتبه استفاده از این روش به خوبی می توانید نتیجه فوق العاده آن را مشاهده کنید.

سوالات متداول پاکسازی صورت

قیمت پاکسازی پوست تا حد زیادی به روش انجام آن بستگی دارد. در حالت کلی روش هایی که در کلینیک ها با دستگاه انجام میشوند گران تر از خدمات سالن های زیبایی می باشند. همچنین لازم به ذکر است، مواد آبرسان و ماسک ها و برند تولید آنها نیز می توانند بر قیمت نهایی این خدمات تاثیر زیادی داشته باشند.

 • ابتدا پوست شستشو داده شود و سلول های مرده را از روی صورت به طور کامل حذف کنید.
 • آلودگی‌ها و لایه های چربی انباشته شده در منافذ پوست به طور کامل پاکسازی شوند.
 • به شیوه های مختلف از جمله ماسک و سرم آبرسانی انجام میشود.